„Obudźcie tygrysa. Leczenie traumy”. Peter A. Levine
Polecam dla osób, które doświadczyły traumatycznych wydarzeń lub podejrzewają siebie o reakcje posttraumatyczne – czyli odtwarzanie w pamięci wydarzeń z przeszłości, lęk, depresja, bezssenność, napady agresji.
Książka napisana w bardzo przystępny sposób, umożliwia zrozumienie mechanizmów od których zależy, czy u danej osoby rozwinie się taka reakcja. Autor zwraca przede wszystkim uwagę na fizjologię powstawania traumy, która jest wspólna ludziom i zwierzętom.
Dzikie zwierzęta z reguły nie mają objawów traumy. Autor wyjaśnia tą tajemnicę, dlaczego człowiek jej podlega. Proponuje również serię ćwiczeń, które pozwalają skupić się na odczuciach z ciała, można je wykonać samodzielnie lub potraktować jako uzupełnienie w sytuacji korzystania z profesjonalnej pomocy.
Przyczyny traumy są bardzo liczne:
- katastrofy naturalne,trzęsienia ziemi, tornada, powodzie i pożary
- bycie ofiarą i świadkiem przemocy,
- wypadki, upadki,
- ciężkie choroby,
- nagła utrata – bliskiej osoby, pracy
- operacje oraz inne procedury medyczne,
- trudny poród
„W odpowiedzi na zagrożenie organizm może walczyć, uciekać, albo zamrzeć. Każda z tych reakcji ma służyć obronie. Jeśli walka lub ucieczka są niemożliwe, organizm instynktownie się kurczy, przygotowując do ostatniej możliwości, czyli do zamarcia. Energia, która zostałaby wyładowana podczas walki lub ucieczki, rośnie i zostaje zablokowana w systemie nerwowym. W tym pełnym gwałtownych emocji i niepokoju stanie powstzrymywana reakcja walki przemienia się we wściekłość, natomiast powstrzymana reakcja ucieczki w bezradność. Jeśli organizm może wyładować energię w walce lub w ucieczce, trauma nie nastąpi”.