Jeśli zastanawiasz się, czy jesteś uzależniony/uzależniona lub ktoś z Twoich bliskich jest tym dotknięty, weź pod uwagę następujące objawy:
1. UPOŚLEDZENIE KONTROLI
- masz trudności w powstrzymaniu się od picia alkoholu, zawsze znajdziesz jakieś wytłumaczenie, żeby móc się napić
- przesadzasz z ilością wypijanego alkoholu, pijesz więcej niż planujesz, „nie zapala się tzw. czerwone światło”, pijesz dopóki alkohol jest na stole…
- „pijesz na kaca” , często kolejny dzień, mogą pojawiać się ciągi picia
- próbujesz „kontrolować” swoje picie przez okresy abstynencji, np.: okres postu itd
- miewasz urwane filmy…
2. PICIE ALKOHOLU MIMO PONOSZONYCH STRAT
- ponosisz coraz więcej konsekwencji picia, najpierw drobne, łatwiejsze do wytłumaczenia sobie, z czasem coraz poważniejsze, mimo tego nie zmieniasz sposobu picia alkoholu
- najpierw drobne sygnały, gorsze sampoczucie fizyczne, kac moralny, z czasem konflikty z otoczeniem, rozstania, kłopoty zdrowotne, uszczerbki na zdrowiu, coraz częstsze L-4,utrata pracy, wstyd, lęk, może brak kontroli nad swoim zachowaniem, itd. Lista może być dowolnie długa.
3. OBJAWY ODSTAWIENNE
- gdy przestajesz pić lub po większej ilości wypitego alkoholu: czujesz się źle, roztrzęsiony, zalękniony, masz ochotę napić się ponownie alkoholu, pojawia się biegunka, brak apetytu, nudności, czasem trzęsienie rąk, wzmożona potliwość, trudności ze snem.
4. ZMIANY TOLERANCJI NA ALKOHOL
- wzrost tolerancji – z biegiem lat, jak mówi znane powiedzenie „trening czyni mistrza”, u części osób dochodzi do zmiany tolerancji na alkohol. Można wypić coraz więcej i nie upijać się tą ilością co kiedyś, wtedy ludzie mówią o sobie, że mają mocną głowę, odprowadzają innych po imprezie, lub na odwrót
- spadek tolerancji – niewiele alkoholu wystarczy już, żeby poczuć efekt upojenia.
5. GŁÓD ALKOHOLOWY
- czasem bliscy dostrzegają to zjawisko bardziej wyraźnie niż sama osoba uzależniona, którą po pewnym okresie niepicia „nosi”. Jest rozdrażniona, napięta, jakby szukała pretekstu do napicia się. Pojawiają się myśli o napiciu się, doznaniu ulgi. Zapomina się o wyrzutach sumienia i konsekwencjach ostatniego razu.
6. KONCETRACJA ŻYCIA WOKÓŁ ALKOHOLU
- z czasem życie osoby uzależnionej coraz bardziej koncentruje się wokół alkoholu. Spotkanie u ciotki, gdzie będzie tylko szarlotka nie będzie już ciekawe. Na wyjazd na ryby nie potrzebna jest tak bardzo wędka.
- „Nie ma ludzi, którzy nie piją” – a tak naprawdę, Ty już nie znasz takich ludzi.
- nie potrafisz bawić się na trzeźwo. Alkoholu nie może zabraknąć.
- czekasz aż skończy się praca, żeby móc się napić.
- wymyślasz różne oszustwa, żeby wyjść z domu lub tak organizujesz sobie pracę, obowiązki, żeby mieć czas na wypicie.
JEŚLI 3 Z PODANYCH OBJAWÓW DOTYCZĄ CIEBIE LUB KOGOŚ Z BLISKICH, ŚWIADCZY TO O PROBLEMIE Z ALKOHOLEM!